Granite Oaks Middle School

Mobile Menu
To Email any of our staff, please use the staff directory. Thank you!
 
Administration Extension
Jay Holmes, Principal 4101
Jeff Christensen, Assistant Principal 4104
Kari Auwae, Assistant Principal 4111
   
Support Staff
Mandy Adams, Food Services Lead 4125
Elisse Ahern, Instructional Aide, ELA  4141
Jake Baumgartner, Computer Technician 4143
Cathy Burnett, Attendance Clerk 4105
Alene Cawood-Smith, Psychologist 4106 
Beth Cordell, Instructional Aide/RSP 4016
Tricia Geide, Instructional Aide/STP  4045
Bridget Green, Instructional Aide/RSP  4016 
Karen Harper, Instructional Aide/SDC 4008
Kelly Holm, Prinicpal's Secretary 4114
Corrine Hucks, Instructional Aide 4020
Sheryl Hogan, Instructional Aide 4020
Terry Hughes, Library Aide 4141
Felicia Janowiak, Instructional Aide/ELD 4037
Julie Kilkenny, Assistant Principal's Secretary 4103
Laura Knutty, Instructional Aide/RSP  4035
Kristen Leal, Library Aide 4141 
Tressa Lindsey, Guidance Counselor 4112
Anne Mangels, Librarian 4142
Linda Marcarian, Counselor 4107
Laura Pelly, Health Aide 4110
Crystal Props, Instructional Aide, STP 4045
Joan Rettinhouse, School Clerk 4100
Joe Sarantis, Lead Custodian 4030
Ginger Smith, School Clerk/Instructional Aide 4115
Laura Torretta, Counseling Secretary/Registrar 4102
Shannan vonBuelow, Instructional Aide/ELA 4141

Educational Services
Holly Allison,STP 4045
Bryan Pfitzer, SDC 4008
Megan Pappas, RSP 4016
Dee Torrington, RSP 4035
Matt Restani, SDC/RSP 4009
Chris Willson, ELD 4028


7th Grade Teachers
Ronald Anaya, Language Arts, Legacy 4024
Jamie Bryant, Science, Rubicon 4050
Leslie Jensen, Science, Legacy 4010
Suzie Louie, Math, Key 4025
Janet Navarro, Math, Odyssey 4049
Katie Ragan, Social Studies, Legacy 4021
Whitney Rhoda, Language Arts, Key  4047 
Shanna Rogers, Language Arts, Odyssey  4026  
Debra Schuett, Social Studies, Rubicon 4027
Wendy Sherrill, Social Studies, Key 4046
Kelly Stice, Math, Legacy 4048
Andrea Szalankiewicz, Math, Rubicon  4022 
Justin Thayer, Science, Key 4018
James Weaver, Social Studies, Odyssey 4023
Sarah Wright, Language Arts, Rubicon 4017
John Yanni, Science, Odyssey 4019


8th Grade Teachers
Julian August, Language Arts, Discovery 4004
 Adam Blaser, Math, Sierra 4014
Colin Brown, Social Studies/AVID,Talon 4044
Bill Braile, Science, Quest 4012
Dan Champ, Social Studies, Sierra 4006
Kim Cornett, Science, Talon 4011
Jonathan Evans, Math, Talon  4002 
Greg Giammona, Math, Discovery 4007
Karen Honegger, Language Arts, Talon 4003
Valerie Koehler (Lambert), Language Arts, Sierra  4042
Jill Meshwert, Social Studies, Discovery 4041
Sara Mikkelsen, Science, Sierra 4013
Mike Pitz, Social Studies, Quest 4043
Megan Persinger, Language Arts, Quest 4005
Laura Robeck, Math, Quest 4001
Jeremy Waddell, Science, Discovery 4051


Physical Education & Elective Teachers
JJ Barnette, Physical Education  4121
Cheryl Gonzalez, Physical Education 4123
Kevin Just, Music 4054
Gene Knipe, Computer Science  4144
Miranda Lema, Art 4034
Gina Manibusan, Physical Education 4123
Cathy Moss, Spanish 4015
Jerry Ryan, Physical Education 4121
Brian Swasey, Manufacturing Technology 4032
Gary Wall, Physical Education 4121
Chris Willson, Publications 4028
Tanya.Zorichak,Family/Consumer Science 4031